Správný typ oleje a jeho množství pro vaše auto

Blog image

Výběr správného oleje do motoru jakož i jiných maziv najdete v tzv. "Mazacích plánech". a to jsou doporučení výrobců.

Při výběru motorového oleje je vždy nutné dodržet specifikace určené výrobcem automobilu, které najdete v servisní knížce. Pokud tyto informace nemáte, mohou Vám pomoci tato doporučení výrobců olejů a maziv "mazací plány". Tyto doporučení Vám pomohou zjistit, jaký olej výrobce doporučuje pro váš vůz. Postačí si z uvedených možností zvolit značku vašeho oblíbeného výrobce motorového oleje. Budete přesměrováni na stránku výrobce, kde podle parametrů vašeho vozidla zjistíte typ oleje, který je vhodný a doporučený pro Váš automobil.


CASTROL

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Castrol. Po příchodu na stránky v pravé části zvolte odkaz "Mazací plány". Pak vyberte výrobce vašeho auta, specifikujte model. V posledním kroku je uveden doporučený typ oleje pro Váš automobil.

Doporučené oleje - Castrol


SHELL

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Shell. Po příchodu na stránku zvolte druh automobilu (osobní, nákladní, motorka atd.), Dále zvolte výrobce, model auta, pak se zobrazí výrobcem doporučený olej pro Váš automobil.

Doporučené oleje - Shell


TOTAL

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Total. Po příchodu na stránku, je v anglickém jazyce, výběrem specifikujete typ vozidla, značku, model, motor a po posledním kroku se zobrazí vhodný olej pro Váš automobil.

Doporučené oleje - Total


ELF

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Elf. Po příchodu na stránku, je v anglickém jazyce, výběrem specifikujete typ vozidla, značku, model, motor a po posledním kroku se zobrazí vhodný olej pro Váš automobil.

Doporučené oleje - Elf


Valvoline

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Valvoline. Po příchodu na stránku, je v anglickém jazyce. Z nabídky v modrém okně vyberte "cars" tedy osobní vozidlo, z další nabídky vyberte značku vašeho vozidla, model, a typ auta následně se zobrazí informace o objemu motorového oleje a jaký typ oleje je nejvhodnější pro vaše vozidlo.

Doporučené oleje - Valvoline


MOBIL

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Mobil. Po příchodu na stránku, je v německém jazyce. Po kliknutí hned do prvního možného řádku vepište značku auta a stiskněte "Enter" (klikněte "Suche"). Na následující straně vyberte typ vozidla. Pokud se na stránce nenachází, na konci seznamu stiskněte tlačítko "Show all results", pak vyberte vaše auto. Na následující straně je uveden doporučený olej pro vaše vozidlo.

Doporučené oleje - Mobil


LIQUI MOLY

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Liqui Moly. Po příchodu na stránku, je v anglickém jazyce. Po kliknutí zvolte ikonou, jakého typu je váš automobil. Potom zvolte výrobce vozidla z nabízených možností. Dále specifikuje typ vašeho vozu a motorizaci. Pak uvidíte oleje výrobce Liqui Moly určené pro Váš automobil.

Doporučené oleje - Liqui Moly


MOTUL

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Motul. Po příchodu na stránku, je v anglickém jazyce. Můžete vyhledat typ auta přímo ve vyhledávacím políčku nebo olej vyhledáte pomocí výběru automobilu, značky, modelu auta atd. Až se dostanete k olejům, vhodným pro vaše vozidlo. span>

Doporučené oleje - Motul


SELENIA

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Selenia. Po příchodu na stránku, je v anglickém jazyce. Zvolte značku auta. Dále vyberete možnost "Motorcars" a přesný typ vašeho vozidla a potvrdíte stiskem "search". Nyní stačí jen vybrat konkrétní verzi vašeho auta a zjistíte vhodný olej.

Doporučené oleje - Selenia


PARAMO

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Paramo, oleje Mogul. Po příchodu na stránku vyplňte všechny parametry vašeho automobilu. Následně se zobrazí doporučený olej pro vaše auto.

Doporučené oleje - Paramo


FUCHS

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Fuchs. Po příchodu na stránku, je v německém jazyce. Na hlavní straně můžete zvolit jazyk (anglicky, německy, polsky atd), dále specifikuje typ auta (osobní, nákladní, motocykl atd.), Vyberte z roletové nabídky výrobce, model a typ auta. V pravém spodním rohu klepněte pro zobrazení popisu, dalším klikem pro zobrazení hledaných dat, tedy seznam doporučenýách kapalin pro váš automobil.

Doporučené oleje - Fuchs


ENI

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Eni. Po příchodu na stránku, je v první možnosti olej vyhledat zadáním značky a typu auta nebo v druhé možnosti zadejte kategorii, výrobce, model a typ auta, vhodné oleje se zobrazí po kliknutí na "seznam typů olejů".

Doporučené oleje - Eni


GULF

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Gulf. Po příchodu na stránku, je v anglickém jazyce. První možností je vyhledat oleje zadáním značky a modelu auta nebo v druhé možnosti zadejte kategorii, výrobce a model auta. Vhodné oleje se zobrazí po zadání požadovaných údajů.

Doporučené oleje - Gulf


Q8

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Q8. Po příchodu na stránku, je v anglickém jazyce. První možností je vyhledat oleje zadáním značky a modelu auta nebo v druhé možnosti zadejte kategorii, výrobce, model a typ auta. Vhodné oleje se zobrazí po zadání požadovaných údajů.

Doporučené oleje - Q8


OMV

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů OMV. Po příchodu na stránku, je v českém jazyce. Zadejte kategorii, značku, radu a model auta. Vhodné oleje se zobrazí po kliknutí na "vyhledávání".

Doporučené oleje - OMV


RAVEN

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů RAVEN, v nabídce najdete motorové oleje ale především převodové oleje predne dle specifikace za rozumnou cenu. Ideální je si zvolit německou stránku, tam najdete úplné informace ale hlavně kompletní. Po příchodu na stránku, je v německém jazyce, Klikněte "Öl-Finder" dále Pkw dále "Marke" jako Značku automobilu, model a typ. Po zadání se zobrazí vhodné oleje pro daný automobil.

Doporučené oleje - RAVEN


REPSOL

Mazací plány jsou doporučení výrobce maziv a olejů Repsol. Po příchodu na stránku, je v českém jazyce. Zadejte kategorii, značku, model, verzi a interval výměny, klikněte hledat "search". Vhodné oleje se zobrazí po pár sekundách.

Doporučené oleje -/www.repsol.com/es_en/productos-servicios/lubricantes/profesionales/buscador_lubricantes/Default.aspx?JScript=1&JScript=1 "target =" _ blank "rel =" noopener noreferrer "> Repsol

Přidat komentář

Komentáře (271)

 • antine

  23.06.2019 00:04

  Sorry for making you read this message which is most likely to be thought about by you as spam. Yes, spamming is a negative thing. On the other hand, the best means to learn something brand-new, heretofore unknown, is to take your mind off your day-to-day problems and reveal passion in a subject that you might have considered as spam before. Right? antler ring We are a team of young guys who have actually chosen to begin our own organisation and also make some cash like many other individuals on Earth. What do we do? We offer our visitors a broad choice of remarkable hand-crafted rings. All the rings are made by the ideal craftsmen from around the USA. Have you ever before seen or used a green opal ring, timber ring, fire opal ring, Damascus ring, silver opal ring, Blue-green ring, blue opal ring, pink ring, meteorite ring, black ring or silver ring? This is just a little part of what you can always locate in our shop. Made in the USA, our handmade rings are not simply lovely as well as original gifts for, say, a wedding celebration or birthday celebration, but likewise your amulet, a point that will certainly bring you all the best in life. As settlement for your time invested in reviewing this message, we provide you a 5% price cut on any product you have an interest in. We are anticipating conference you in our store!
 • mublica

  20.06.2019 14:39

  Sorry for making you review this message which is most likely to be considered by you as spam. Yes, spamming is a bad point. On the other hand, the best method to find out something new, heretofore unknown, is to take your mind off your daily problems and also show interest in a subject that you might have thought about as spam prior to. Right? [url=https://kingswayjewelry.com/]rings made in usa[/url] We are a team of young individuals that have actually determined to start our own business and make some money like lots of other people in the world. What do we do? We offer our site visitors a broad choice of remarkable hand-made rings. All the rings are made by the ideal artisans from throughout the United States. Have you ever before seen or put on a green opal ring, wood ring, fire opal ring, Damascus ring, silver opal ring, Turquoise ring, blue opal ring, pink ring, meteorite ring, black ring or silver ring? This is only a little part of what you can constantly locate in our store. Made in the U.S.A., our handmade rings are not simply beautiful and also original presents for, say, a wedding or birthday, yet likewise your talisman, a thing that will absolutely bring you good luck in life. As settlement for your time spent on reviewing this message, we offer you a 5% discount on any kind of thing you are interested in. We are anticipating meeting you in our shop!
 • antine

  20.06.2019 06:27

  Sorry for making you read this message which is most likely to be taken into consideration by you as spam. Yes, spamming is a bad thing. On the other hand, the very best way to find out something brand-new, heretofore unidentified, is to take your mind off your everyday inconveniences and also reveal rate of interest in a subject that you might have taken into consideration as spam before. Right? [url=https://kingswayjewelry.com/]damascus ring[/url] We are a group of young guys who have actually determined to begin our own business and make some loan like numerous other people on Earth. What do we do? We provide our site visitors a vast choice of remarkable hand-made rings. All the rings are made by the finest artisans from around the United States. Have you ever before seen or used an eco-friendly opal ring, wood ring, fire opal ring, Damascus ring, silver opal ring, Blue-green ring, blue opal ring, pink ring, meteorite ring, black ring or silver ring? This is only a small part of what you can always find in our shop. Made in the USA, our handmade rings are not simply lovely and original presents for, state, a wedding event or birthday celebration, yet additionally your talisman, a point that will certainly bring you good luck in life. As payment for your time spent on reviewing this message, we give you a 5% discount on any kind of product you are interested in. We are anticipating meeting you in our shop!
 • gzra

  18.06.2019 18:41

  can you buy genuine viagra online http://canadian-pharmacyz.com buy real viagra
 • mublica

  17.06.2019 22:16

  Our purpose at vape4style.com is actually to give our clients along with the best vaping knowledge achievable, helping them vape snappy!. Located in New York City and in service since 2015, our team are a customized vaping supermarket offering all kinds of vape mods, e-liquids, pure nicotine salts, sheathing units, tanks, coils, and various other vaping devices, including electric batteries and also exterior wall chargers. Our e-juices are actually always fresh because our team certainly not only offer our items retail, but also disperse to neighborhood NYC retail stores along with provide wholesale choices. This permits our company to consistently revolve our stock, supplying our clients as well as establishments along with one of the most best stock possible. If you are a vaper or attempting to get off smoke, you are in the correct area. Intend to save some loan in process? Hurry and also join our email mailing list to get special club VIP, vape4style discount rates, promotions and free of cost giveaways! Our experts are an unique Northeast Yihi distributor. Our company are also authorized suppliers of Poor Drip, Harbour Vape, Charlie's Chalk Dust, Beard Vape, SVRF through Saveur Vape, Ripe Vapes, Smok, Segeli, Lost Vape, Kangertech, Triton and also many more. Do not view something you are searching for on our site? Not a issue! Just let our company know what you are actually seeking as well as our experts will definitely locate it for you at a discounted cost. Possess a concern about a particular product? Our vape professionals will definitely be glad to give more details regarding anything our company sell. Simply deliver our company your question or call us. Our group will definitely rejoice to assist! coconut e-liquids shop = [url=https://vape4style.com/products/yihi-glass-g-class]Yihi SX Mini G Class[/url]
 • antine

  17.06.2019 16:19

  Our goal at vape4style.com is actually to deliver our consumers along with the best vaping expertise feasible, helping them vape snappy!. Based in New York City and in service because 2015, we are actually a personalized vaping warehouse store offering all kinds of vape mods, e-liquids, smoking salts, shell units, containers, coils, and various other vaping extras, such as batteries and external chargers. Our e-juices are actually consistently fresh given that we certainly not merely market our products retail, however also distribute to neighborhood NYC establishments in addition to give wholesale choices. This permits our team to regularly rotate our stock, providing our consumers and stores along with the absolute most freshest stock possible. If you are actually a vaper or making an effort to get off smoke cigarettes, you are in the right spot. Wish to spare some funds present? Hurry and also join our e-mail mailing list to get special club VIP, vape4style discounts, promotions as well as free of cost giveaways! Our team are an exclusive Northeast Yihi rep. Our experts are likewise authorized reps of Negative Drip, Harbour Vape, Charlie's Chalk Dust, Beard Vape, SVRF by Saveur Vape, Ripe Vapes, Smok, Segeli, Dropped Vape, Kangertech, Triton and much more. Don't find something you are looking for on our web site? Not a trouble! Merely let our company recognize what you are actually searching for and also we will locate it for you at a inexpensive cost. Have a concern concerning a particular product? Our vape specialists are going to rejoice to supply additional details concerning just about anything we market. Simply deliver our team your question or phone our team. Our crew will rejoice to aid! strawberry the one department stores = [url=https://vape4style.com/products/yihi-sx-mini-mx-class]Yihi SX MX Class[/url]
 • taximublica

  16.06.2019 18:26

  Сервис Я.такси-это возможность сделать заказ автомобиля куда и когда угодно. Сделать заказ авто вы можете 3 способами: через специальное мобильное приложение, закачав его, на сайте, по телефону Яндекс такси. Вам требуется написать свой номер телефона, адрес, время когда требуется автомобиль. Заказывают Яндекс такси с детским креслом для перевозки деток, вечером после посиделок лучше всего прибегнуть к Я. такси, чем, например, сесть в авто нетрезвым, на вокзал или в аэропорт комфортнее воспользоваться такси и даже не думать где оставить свой транспорт. Расчёт выполняется наличным или безналичным переводом. Время прибытия Yandex такси составляет от трех до 10 минут в среднем. Плюсы работы в Яндекс такси: Быстрая регистрация в приложение, Не очень большая комиссия, Выплаты мгновенные, Постоянный поток заявок, Диспетчер круглосуточно на связи. Для выполнения работ в такси водителю следует зарегистрироваться лично и транспорт, все это займёт пять мин. Комисия агрегатора будет составлять не более пятнадцать процентов. Вы сможете получать зарплату в любое время. У вас всегда будут заказы. Если появятсявопросы сегодня можно соединиться с круглосуточно работающей службой поддержки. Yandex такси даёт возможность гражданам быстро добраться до места назначения. Заказывая данное Yandex такси вы получаете первоклассный сервис в городе. такси работа на личной - [url=https://centrsnab163.ru]работа в такси на своем авто[/url]
 • taxiantine

  16.06.2019 10:05

  Главный сервис Я. такси Самара даёт возможность вам вызвать транспортв то место города или района которое вам нужно. Произвести заказ машины можно через спец приложения на телефоне, заказав машину у оператора(позвонив ему) или на сайте Я.такси Самара. Нужно назвать свой номер мобильного, местоположение, время когда необходима автомобиль. Заказывают такси вместе с детским креслом для перевозки детей, вечером после встреч лучше прибегнуть к Я. такси, чем садиться в автомобиль нетрезвым, на вокзал или в аэропорт спокойнее воспользоваться такси и не думать где разместить свою машину. Расчёт производится наличным или безналичным платежом. Время прибытия Яндекс такси составляет от пяти до десяти минут в среднем. Преимущества работы в Я. такси: Моментальная регистрация в приложение, Небольшая комиссия, Оплата мгновенная, Постоянный поток заказов, Оператор круглые сутки на связи. Для выполнения работ в Яндекс такси автовладельцу требуется зарегистрироваться самому и транспорт, это в целом займёт не больше 5 мин. Комисия агрегатора будет составлять не свыше двадцати процентов. Можно получать зарплату в любое время. У вас всегда обязательно будут заказы. Если будутвопросы сможете установить связь с круглосуточно функционирующей службой поддержки. Яндекс такси помогает гражданам быстро добраться до места назначения. Заказывая наше современное Яндекс такси вы приобретаете первоклассный сервис в г. Самара. яндекс такси самара вакансии - [url=https://centrsnab163.ru]работать в яндекс такси на своей машине[/url]
 • Sprinmublica

  13.06.2019 22:24

  Professional maid service Brooklyn : [url=https://cleanings.pro]home cleaning service provider[/url] Our specialists organizations Parkchester can hold spring cleaning plot. Our Partnership specialized company carries out spring cleaning 2018 not only in urban areas , but with pleasure we will help clean . Our Limited liability Limited Partnership cleaning famous company Liberty Park KEVIN, is engaged spring general cleaning in Bensonhurst under the direction of RICHARD. Today, cleaning in the spring time is chance do cleaning the house, private households and offices, apartments. Roads, courtyards, gardens, squares and urban square should not only clean up from the dirt that formed during the winter Today cleaning with the onset of spring is a good case do cleaning the house, rooms and also in my apartment. Streets, courtyards, parks, squares and other urban areas need not only clean up from winter dirt, take out the garbage, and also prepare the territory for the summer. For this need to be restored damaged bardyurfs and pavements fix broken architectural small forms sculptures, flowerpots,artificial reservoirs,benches, fences, and so on, refresh fences, painting and many other things. We hold spring cleaning 2018 in areas , but with pleasure we can tidy up . Our specialists companies TriBeca spend spring garden cleaning.
 • Sprinantine

  13.06.2019 13:38

  Daily cleaning service Upper East Side : [url=https://cleanings.pro]vip cleaning services[/url] Specialists production company SOHO ready to hold spring cleaning 2018. We hold spring cleaning in areas , we can put in order private households and suburban districts . Our Corporation cleaning corporation Eltingville ATKINS, is engaged spring cleaning 2019 in Morris Heights under the direction of JIMENEZ. Cleaning the premises in the spring is a good case implement cleaning work, rooms and also in my apartment. Roads, courtyards, gardens, squares and other urban areas not only clean up from dirt accumulated in snow Today cleaning with the onset of spring is a good case do cleaning work, cottage and also in my apartment. Streets, courtyards, parks, squares and urban square not only required clear after winter, take out the garbage, and also prepare the territory for the summer. For this purpose should be restored damaged sidewalks and curbs, fix broken small architectural forms sculptures, flowerpots,artificial reservoirs,benches, fences, and so on, refresh fences, painting and other. We hold spring garden cleaning not only in urban areas , but with joy we will certainly help clean . Our specialists organizations Auburndale can hold spring cleaning 2019.
 • mublica

  11.06.2019 01:41

  Our objective at vape4style.com is actually to offer our customers with the greatest vaping knowledge possible, helping them vape snappy!. Located in New York City and in company since 2015, we are a personalized vaping superstore offering all sorts of vape mods, e-liquids, nicotine salts, shuck bodies, tanks, coils, and also various other vaping add-ons, like electric batteries as well as exterior battery chargers. Our e-juices are actually constantly fresh due to the fact that our company certainly not simply sell our items retail, yet likewise distribute to local area New York City establishments along with give wholesale choices. This enables us to consistently rotate our inventory, giving our customers and also outlets with the best freshest supply possible. If you are actually a vaper or making an effort to get off smoke, you reside in the right spot. Would like to spare some amount of money in process? Hurry and also join our e-mail subscriber list to obtain exclusive nightclub VIP, vape4style markdowns, promos and complimentary giveaways! Our experts are actually an special Northeast Yihi distributor. Our team are additionally accredited suppliers of Negative Drip, Marina Vape, Charlie's Chalk Dust, Beard Vape, SVRF by Saveur Vape, Ripe Vapes, Smok, Segeli, Dropped Vape, Kangertech, Triton as well as much more. Don't find something you are looking for on our web site? Certainly not a trouble! Only allow our team understand what you are searching for and we will certainly find it for you at a affordable cost. Have a question about a particular item? Our vape professionals will definitely rejoice to provide even more information about everything our experts sell. Only send us your concern or even call our company. Our group will certainly rejoice to aid! uncle junks honey do shopping - [url=https://vape4style.com/products/faucon-rdta-by-yihi-sx-mini]Yihi Faucon RDTA[/url]
 • mublica

  08.06.2019 18:29

  Доброго времени суток! Мы команда СЕО экспертов занимающихся раскрутки и продвижения вебсайтов во многих видах поисковых системах, а также в социальных интернет-сетях. Меня зовут Антон, я основатель группы оптимизаторов, разработчиков, link builders, линкбилдеров, специалистов, копирайтеров, рерайтеров/копирайтеров, маркетологов, профессионалов. Мы — команда амбициозных профи с 8-летним практическим опытом работы в поле деятельности фриланса. Все наши специалисты могут помочь вашему проекту взять топ 15 в поисковой выдаче любой системе. Наша фирма предлагает лучшую раскрутку интернет-проектов в поисковых серверах! SEO-специалисты которые работают в команде прошли громадный высокопрофессиональный путь, мы точно понимаем, каким образом грамотно создавать ваш личный web-сайт, продвинуть его на 1-ое место, преобразовать веб-трафик в заказы. Наша SEO-студияпредлагает вам бесплатное предложение по раскрутке любых вебсайтов. С нетерпением ждем Вас. курсы сео бесплатно [url=https://seoturbina.ru]сео онлайн бесплатно[/url]
 • antine

  08.06.2019 11:45

  Доброе утро! Мы -студия разработки и создания сайтов. И меня зовут Антон, я основатель компании специалистов, копирайтеров, маркетологов, линкбилдеров, профессионалов, оптимизаторов, link builders, рерайтеров/копирайтеров, разработчиков. Мы — команда амбициозных специалистов с шестилетним опытом работы в поле деятельности фриланса. У нас Ваш портал будет занимать топовые позиции в поисковых сервисах Гуглb и Yandex. Для вас мы предлагаем качественную раскрутку сайтов в поисковых серверах! У всех без исключения сео специалистов представленной команды за плечами внушительный профессиональный путь, мы понимаем, как грамотно делать ваш личный портал, выдвигать его на первое место, преобразовывать web-трафик в заказы. Наша SEO-специализированная компанияможет предложить вам бесплатное предложение по раскрутке любых online-сайтов. Мы ждем Вас! бесплатный сео анализ [url=https://seoturbina.ru]продвижение сайта самостоятельно бесплатно[/url]
 • antine

  05.06.2019 15:00

  Доброе утро! Мы команда SEO профессионалов занимающихся раскрутки и продвижения интернет-ресурсов в любых типах поисковых сервисах, а также в социальных сетях. И меня зовут Антон, я учредитель компании профессионалов, оптимизаторов, link builders, специалистов, копирайтеров, разработчиков, маркетологов, рерайтеров/копирайтеров, линкбилдеров. Мы - являемся группой опытных фрилансеров. Эти профессионалы дадут возможность вам завладеть топ 3 в поисковой выдаче различной системе. Мы предлагаем качественную раскрутку online-сайтов в поисковиках! Специалисты которые задействованы в команде прошли колоссальный профессиональный путь, нам известно, каким образом грамотно создавать ваш собственный web-сайт, продвигать его на 1-ое место, конвертировать веб-трафик в заказы. Наша командапредставляет вам лично абсолютно бесплатное предложение по продвижению ваших личных online-проектов. С нетерпением ждем Вас! бесплатное сео продвижение [url=https://seoturbina.ru]сео сайта бесплатно онлайн[/url]
 • cgnwrf

  31.05.2019 23:52

  best place to buy generic cialis online http://canadian-pharmacyes.com [url=http://canadian-pharmacyes.com]order cialis in canada[/url]
 • clmr

  28.05.2019 03:57

  generic uk viagra http://canadian-pharmacyv.com female viagra pill
 • Zeffreyidemi

  05.05.2019 11:27

  levitra and alcohol use users browsing this forum http://levitracan.com - generic levitra usa levitra 20 mg 8 table the team generic levitra online - theodore roosevelts version levitra levitra vs. levitra
 • mwcz

  28.04.2019 22:47

  where to buy cialis cheap http://canadian-pharmacyes.com cialis 10mg
 • Elljews

  26.04.2019 01:26

  Dapoxetine Hydrochloride [url=http://deantxi.com]generic cialis[/url] Cialis Spedito Dall'Europa Cialis Doses